SSI Technologies Inc P51-3000-A-D-M12-4.5OVP-000-000
P51-3000-A-D-M12-4.5OVP-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-3000-A-D-M12-4.5OVP-000-000
Brief Description
SENSOR 3000PSI 7/16-20UNF 4.5V
Datasheet Download
P51-3000-A-D-M12-4.5OVP-000-000.pdf
Availability of P51-3000-A-D-M12-4.5OVP-000-000
QUANTITY
P51-3000-A-D-M12-4.5OVP-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-3000-A-D-M12-4.5OVP-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-3000-A-D-M12-4.5OVP-000-000
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure3000 PSI (20684.27 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port SizeMale - 7/16" (11.11mm) UNF
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleM12, 4 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-3000-A-D-M12-4.5OVP-000-000
P51-3000-A-D-M12-4.5OVP-000-000 Details Description
Related parts for P51-3000-A-D-M12-4.5OVP-000-000
RES SMD 38.3KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HDR 34POS VERT L-LATCH 10AU datasheet.pdf
CAP CER 180PF 1KV X5F RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
RES 3.32K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.115 OHM 5W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS INLINE SCKT datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
RAISED FLOOR AIR SEALING GROMMET datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT SKT datasheet.pdf