SSI Technologies Inc P51-3000-A-F-MD-4.5V-000-000
P51-3000-A-F-MD-4.5V-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-3000-A-F-MD-4.5V-000-000
Datasheet Download
P51-3000-A-F-MD-4.5V-000-000.pdf
Availability of P51-3000-A-F-MD-4.5V-000-000
QUANTITY
P51-3000-A-F-MD-4.5V-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-3000-A-F-MD-4.5V-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-3000-A-F-MD-4.5V-000-000
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure3000 PSI (20684.27 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port SizeMale - 1/4" (6.35mm) NPT
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleMD, 4 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-3000-A-F-MD-4.5V-000-000
P51-3000-A-F-MD-4.5V-000-000 Details Description
Related parts for P51-3000-A-F-MD-4.5V-000-000
LED 7-SEG 3DIG CA HIGH S-O RED datasheet.pdf
CONN HEADER 22POS 2MM RT ANG TIN datasheet.pdf
PWRBLADE V/T REC PW/GPIN datasheet.pdf
SENS PROX M12 4MM DC2W-NO SHLD datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 1.152MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
RES CHAS MNT 47 OHM 5% 300W datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS SHROUDED SMD datasheet.pdf
RES SMD 2.2K OHM 1% 0.3W 0102 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
HD RA TH datasheet.pdf
RES 100 OHM 5.25W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS INLINE PIN datasheet.pdf