SSI Technologies Inc P51-3000-A-I-I36-4.5OVP-000-000
P51-3000-A-I-I36-4.5OVP-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-3000-A-I-I36-4.5OVP-000-000
Brief Description
SENSOR 3000PSI 7/16-20UNF 4.5V
Datasheet Download
P51-3000-A-I-I36-4.5OVP-000-000.pdf
Availability of P51-3000-A-I-I36-4.5OVP-000-000
QUANTITY
P51-3000-A-I-I36-4.5OVP-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-3000-A-I-I36-4.5OVP-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-3000-A-I-I36-4.5OVP-000-000
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure3000 PSI (20684.27 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port SizeMale - 7/16" (11.11mm) UNF
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleCable 3'
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-3000-A-I-I36-4.5OVP-000-000
P51-3000-A-I-I36-4.5OVP-000-000 Details Description
Related parts for P51-3000-A-I-I36-4.5OVP-000-000
RELAY OPTO AC/DC 60V 500MA 8-DIP datasheet.pdf
TUBE PVC 13AWG 300V CLR (2.03MM) datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 36V 1000W datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.2A 5TSOP datasheet.pdf
CONN IDC 20POS 2.54MM 24AWG GOLD datasheet.pdf
RES 182 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 1POS INLINE W/PIN datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 155VIN 3.3VOUT 66W datasheet.pdf
TOOL APPLICATOR GT13 ACCESSORY datasheet.pdf
DIODE PIN 30V SOD80 MINIMELF-M datasheet.pdf
CAP CER 39PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf