SSI Technologies Inc P51-3000-A-J-M12-4.5V-000-000
P51-3000-A-J-M12-4.5V-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-3000-A-J-M12-4.5V-000-000
Datasheet Download
P51-3000-A-J-M12-4.5V-000-000.pdf
Availability of P51-3000-A-J-M12-4.5V-000-000
QUANTITY
P51-3000-A-J-M12-4.5V-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-3000-A-J-M12-4.5V-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-3000-A-J-M12-4.5V-000-000
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure3000 PSI (20684.27 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port SizeMale - 3/8" (9.52mm) UNF
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleM12, 4 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-3000-A-J-M12-4.5V-000-000
P51-3000-A-J-M12-4.5V-000-000 Details Description
Related parts for P51-3000-A-J-M12-4.5V-000-000
RACK CARD GUIDE "H"TYPE 3.0" datasheet.pdf