SSI Technologies Inc P51-3000-A-N-D-20MA
P51-3000-A-N-D-20MA picture photo
Mfg. Part Number
P51-3000-A-N-D-20MA
Brief Description
SENSOR 3000PSI 1.2-20UNF-2A 20MA
Datasheet Download
P51-3000-A-N-D-20MA.pdf
Availability of P51-3000-A-N-D-20MA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
P51-3000-A-N-D-20MA Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-3000-A-N-D-20MA
Internal Part NumberEIS-P51-3000-A-N-D-20MA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure3000 PSI (20684.27 kPa)
Output TypeAnalog, Current
Output4 mA ~ 20 mA
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port Size-
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleDeutsch, 3 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-3000-A-N-D-20MA
Related LinksP51-3000-, P51-3000-A-N-D-20MA Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-3000-A-N-D-20MA Details Description
Related parts for P51-3000-A-N-D-20MA
WASHER FLAT #4 FIBRE datasheet.pdf
FIXED IND 2.2MH 170MA 4.4 OHM TH datasheet.pdf
RES SMD 187K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.5A PWMOLD datasheet.pdf
CABLE ASSY R/T PLUG RG316/U 12" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 0.246W SOT-23 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 10POS SKT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 25V SMD datasheet.pdf