SSI Technologies Inc P51-3000-A-N-D-4.5OV
P51-3000-A-N-D-4.5OV picture photo
Mfg. Part Number
P51-3000-A-N-D-4.5OV
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
SENSOR 3000PSI 1.2-20UNF-2A 4.5V
Datasheet Download
P51-3000-A-N-D-4.5OV.pdf
Availability of P51-3000-A-N-D-4.5OV
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
P51-3000-A-N-D-4.5OV Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-3000-A-N-D-4.5OV
Internal Part NumberEIS-P51-3000-A-N-D-4.5OV
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductP51 MediaSensor™ Family
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure3000 PSI (20684.27 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port Size-
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleDeutsch, 3 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / CaseCylinder
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-3000-A-N-D-4.5OV
Related LinksP51-3000-A, P51-3000-A-N-D-4.5OV Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-3000-A-N-D-4.5OV Details Description
Related parts for P51-3000-A-N-D-4.5OV
IC MCU 8BIT 3KB OTP 28SSOP datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 290MHZ 8MSOP datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU 4.63V SC-70-3 datasheet.pdf
MCU 32BIT 256KB FLASH 64-LQFP datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 100V X7R 0603 datasheet.pdf
IC FPGA 157 I/O 256FBGA datasheet.pdf
RES 5.6 OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 28SSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
SENSOR HALL EFFECT ROTARY datasheet.pdf
LED DRIVER 200W 2450MA DIMMABLE datasheet.pdf