SSI Technologies Inc P51-3000-A-N-D-5V
P51-3000-A-N-D-5V picture photo
Mfg. Part Number
P51-3000-A-N-D-5V
Brief Description
SENSOR 3000PSI 1.2-20 UNF-2A 5V
Datasheet Download
P51-3000-A-N-D-5V.pdf
Availability of P51-3000-A-N-D-5V
QUANTITY
P51-3000-A-N-D-5V Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-3000-A-N-D-5V
Internal Part NumberEIS-P51-3000-A-N-D-5V
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure3000 PSI (20684.27 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output1 V ~ 5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Termination StyleDeutsch, 3 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-3000-A-N-D-5V
Related LinksP51-3000, P51-3000-A-N-D-5V Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-3000-A-N-D-5V Details Description
Related parts for P51-3000-A-N-D-5V
Connector Receptacle 49 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 23POS INLINE SKT datasheet.pdf
FUSE 8A 500V MIDGET TLAG UL CSA datasheet.pdf
TVS DIODE 10.2VWM 16.7VC SMC datasheet.pdf
CAP CER 6.8PF 16V NP0 0603 datasheet.pdf
Connector Receptacle 80 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 41POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
SWITCH 6POS DIP GULL SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf