SSI Technologies Inc P51-3000-A-N-MD-5V
P51-3000-A-N-MD-5V picture photo
Mfg. Part Number
P51-3000-A-N-MD-5V
Datasheet Download
P51-3000-A-N-MD-5V.pdf
Availability of P51-3000-A-N-MD-5V
QUANTITY
P51-3000-A-N-MD-5V Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-3000-A-N-MD-5V
Internal Part NumberEIS-P51-3000-A-N-MD-5V
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure3000 PSI (20684.27 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output1 V ~ 5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Termination StyleMD, 4 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-3000-A-N-MD-5V
Related LinksP51-3000-, P51-3000-A-N-MD-5V Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-3000-A-N-MD-5V Details Description
Related parts for P51-3000-A-N-MD-5V
IDC CABLE - MSD26K/MC26G/MCF26K datasheet.pdf
STEREO JACK 3.5MM SGL MONO datasheet.pdf
RES SMD 976K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
RES SMD 2.4K OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 75V 100A TO263-3 datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 0.1% 1/6W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 25W datasheet.pdf
RES 301 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
EVAL BOARD BUCK REG 5V 3A datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X12.7MM XCUT datasheet.pdf
V/T HDR POWERBLADE datasheet.pdf
CAP TANT POLY 25UF 100V AXIAL datasheet.pdf