SSI Technologies Inc P51-3000-A-Z-MD-5V-000-000
P51-3000-A-Z-MD-5V-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-3000-A-Z-MD-5V-000-000
Brief Description
SENSOR 3000PSI 1/4-18 NPT 1-5V
Datasheet Download
P51-3000-A-Z-MD-5V-000-000.pdf
Availability of P51-3000-A-Z-MD-5V-000-000
QUANTITY
P51-3000-A-Z-MD-5V-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-3000-A-Z-MD-5V-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-3000-A-Z-MD-5V-000-000
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure3000 PSI (20684.27 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output1 V ~ 5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port SizeMale - 1/4" (6.35mm) NPT
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleMD, 4 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-3000-A-Z-MD-5V-000-000
Related LinksP51-3000-A-Z-, P51-3000-A-Z-MD-5V-000-000 Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-3000-A-Z-MD-5V-000-000 Details Description
Related parts for P51-3000-A-Z-MD-5V-000-000
IDC CABLE - MCE50K/MC50G/X datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL STR 21POS datasheet.pdf
CABLE D-SUB - HMU09H/AE09G/X datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 5.4A 15.6 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 82.5 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP TANT 120UF 20V 10% 2824 datasheet.pdf
RES 162 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 110K OHM 5% 1/4W 0603 datasheet.pdf
XCEDE RGHT 6PVH 8COL WK datasheet.pdf
4P 4C 2W VERT XCHD RIGHT NK datasheet.pdf
IC DAC 16BIT 16CH 40QFN datasheet.pdf
OSC MEMS 166.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf