SSI Technologies Inc P51-3000-S-AD-MD-20MA-000-000
P51-3000-S-AD-MD-20MA-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-3000-S-AD-MD-20MA-000-000
Brief Description
SENSOR 3000PSIS 7/16 UNF 4-20 MA
Datasheet Download
P51-3000-S-AD-MD-20MA-000-000.pdf
Availability of P51-3000-S-AD-MD-20MA-000-000
QUANTITY
P51-3000-S-AD-MD-20MA-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-3000-S-AD-MD-20MA-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-3000-S-AD-MD-20MA-000-000
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure3000 PSI (20684.27 kPa)
Output TypeAnalog, Current
Output4 mA ~ 20 mA
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port SizeMale - 7/16" (11.11mm) UNF
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleMD, 4 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-3000-S-AD-MD-20MA-000-000
P51-3000-S-AD-MD-20MA-000-000 Details Description
Related parts for P51-3000-S-AD-MD-20MA-000-000
RES SMD 392 OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 0.5VA 28V datasheet.pdf
STAT BAG MET-IN 8"X14"OPEN 100PK datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 30POS SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
SCR FAST SW 475A 800V TO-220AC datasheet.pdf
Connector Receptacle 29 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 6.8K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf