SSI Technologies Inc P51-3000-S-E-D-4.5OVP-000-000
P51-3000-S-E-D-4.5OVP-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-3000-S-E-D-4.5OVP-000-000
Brief Description
SENSOR 3000PSI 3/8-24 UNF 4.5V
Datasheet Download
P51-3000-S-E-D-4.5OVP-000-000.pdf
Availability of P51-3000-S-E-D-4.5OVP-000-000
QUANTITY
P51-3000-S-E-D-4.5OVP-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-3000-S-E-D-4.5OVP-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-3000-S-E-D-4.5OVP-000-000
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure3000 PSI (20684.27 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port SizeMale - 3/8" (9.52mm) UNF
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleDeutsch, 3 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-3000-S-E-D-4.5OVP-000-000
P51-3000-S-E-D-4.5OVP-000-000 Details Description
Related parts for P51-3000-S-E-D-4.5OVP-000-000
FUSE 2.5A 125V TELECM 18.8MM PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
DIODE ZENER 6V 500MW SOD123 datasheet.pdf
RES SMD 182 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
DIP CABLE 14POS datasheet.pdf
VERTICAL GUIDE PIN SLOTT HDR datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12MM XCUT T412 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 28TSSOP datasheet.pdf
6.5MM WTB RCPT HSE PBTP BLU 6CKT datasheet.pdf
55A CABLE/SINGLE WALL datasheet.pdf