SSI Technologies Inc P51-3000-S-L-D-4.5V-000-000
P51-3000-S-L-D-4.5V-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-3000-S-L-D-4.5V-000-000
Brief Description
SENSOR 3000PSI M10-1.25 6H 4.5V
Datasheet Download
P51-3000-S-L-D-4.5V-000-000.pdf
Availability of P51-3000-S-L-D-4.5V-000-000
QUANTITY
P51-3000-S-L-D-4.5V-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-3000-S-L-D-4.5V-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-3000-S-L-D-4.5V-000-000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesP51 Pressure Measurement Overview
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure3000 PSI (20684.27 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port SizeFemale - M10 x 1.25
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleDeutsch, 3 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-3000-S-L-D-4.5V-000-000
Related LinksP51-3000-S-L-, P51-3000-S-L-D-4.5V-000-000 Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-3000-S-L-D-4.5V-000-000 Details Description
Related parts for P51-3000-S-L-D-4.5V-000-000
IC MCU 8BIT 7KB OTP 44TQFP datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.15A 16SOIC datasheet.pdf
OSC XO 155.52MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHITE 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W datasheet.pdf
1.5 MM INDUCTIVE datasheet.pdf
GUIDE PIN STAND ALONE datasheet.pdf
CONN HEADER datasheet.pdf
MASTERMODUL datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 18V 60W datasheet.pdf