SSI Technologies Inc P51-3000-S-N-D-4.5OV
P51-3000-S-N-D-4.5OV picture photo
Mfg. Part Number
P51-3000-S-N-D-4.5OV
Brief Description
SENSOR 3000PSI 1.2-20UNF-2A 4.5V
Datasheet Download
P51-3000-S-N-D-4.5OV.pdf
Availability of P51-3000-S-N-D-4.5OV
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
P51-3000-S-N-D-4.5OV Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-3000-S-N-D-4.5OV
Internal Part NumberEIS-P51-3000-S-N-D-4.5OV
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure3000 PSI (20684.27 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port Size-
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleDeutsch, 3 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-3000-S-N-D-4.5OV
Related LinksP51-3000-S, P51-3000-S-N-D-4.5OV Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-3000-S-N-D-4.5OV Details Description
Related parts for P51-3000-S-N-D-4.5OV
CONN EDGECARD 80POS .100 EYELET datasheet.pdf
BOX ALUM BLACK 9.85"L X 9.85"W datasheet.pdf
RES 536K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES 102K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.806 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
MULTI-PAIR 6COND 22AWG SHLD 500' datasheet.pdf
CONN STACKER datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X11.43MM T412 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
DIODE ZENER 9.1V 350MW SOT23 datasheet.pdf