SSI Technologies Inc P51-3000-S-N-D-4.5V
P51-3000-S-N-D-4.5V picture photo
Mfg. Part Number
P51-3000-S-N-D-4.5V
Brief Description
SENSOR 3000PSI 1.2-20UNF-2A 4.5V
Datasheet Download
P51-3000-S-N-D-4.5V.pdf
Availability of P51-3000-S-N-D-4.5V
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
P51-3000-S-N-D-4.5V Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-3000-S-N-D-4.5V
Internal Part NumberEIS-P51-3000-S-N-D-4.5V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure3000 PSI (20684.27 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port Size-
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleDeutsch, 3 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-3000-S-N-D-4.5V
Related LinksP51-3000-, P51-3000-S-N-D-4.5V Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-3000-S-N-D-4.5V Details Description
Related parts for P51-3000-S-N-D-4.5V
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 12W datasheet.pdf
IC CLK ZDB 8OUT 125MHZ 32TQFP datasheet.pdf
CAP CER 1.5UF 50V Z5U 1825 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
RES SMD 1.6K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 4.64K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 92 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 55POS PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 400W datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZ10B M32 datasheet.pdf
IC SDRAM 128M 143MHZ 54BGA datasheet.pdf