SSI Technologies Inc P51-3000-S-N-I36-20MA
P51-3000-S-N-I36-20MA picture photo
Mfg. Part Number
P51-3000-S-N-I36-20MA
Brief Description
SENSOR 3000PSIS 1.2 UNF 4-20 MA
Datasheet Download
P51-3000-S-N-I36-20MA.pdf
Availability of P51-3000-S-N-I36-20MA
QUANTITY
P51-3000-S-N-I36-20MA Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-3000-S-N-I36-20MA
Internal Part NumberEIS-P51-3000-S-N-I36-20MA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure3000 PSI (20684.27 kPa)
Output TypeAnalog, Current
Output4 mA ~ 20 mA
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Termination StyleCable 3'
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-3000-S-N-I36-20MA
Related LinksP51-3000-S, P51-3000-S-N-I36-20MA Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-3000-S-N-I36-20MA Details Description
Related parts for P51-3000-S-N-I36-20MA
CONN HOUSING 24POS .100 POL DUAL datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 10V 10% 0805 datasheet.pdf
CARDEDGE 12POS DL .156 BLK LOPRO datasheet.pdf
CAP CER 47PF 630V NP0 1206 datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3500K 8SMD datasheet.pdf
LED MT SR VERT datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON datasheet.pdf
IC SWITCH P-CHANNEL 8-UMAX datasheet.pdf
POT 900 OHM 225W WIREWOUND LIN datasheet.pdf
IC TDM SWITCH 2K-CH ENH 256PBGA datasheet.pdf
CARDEDGE CONNECTOR datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 15V 24W datasheet.pdf