SSI Technologies Inc P51-3000-S-N-M12-4.5OV
P51-3000-S-N-M12-4.5OV picture photo
Mfg. Part Number
P51-3000-S-N-M12-4.5OV
Brief Description
SENSOR 3000PSI 1.2-20UNF-2A 4.5V
Datasheet Download
P51-3000-S-N-M12-4.5OV.pdf
Availability of P51-3000-S-N-M12-4.5OV
QUANTITY
P51-3000-S-N-M12-4.5OV Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-3000-S-N-M12-4.5OV
Internal Part NumberEIS-P51-3000-S-N-M12-4.5OV
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure3000 PSI (20684.27 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Termination StyleM12, 4 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-3000-S-N-M12-4.5OV
Related LinksP51-3000-S-, P51-3000-S-N-M12-4.5OV Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-3000-S-N-M12-4.5OV Details Description
Related parts for P51-3000-S-N-M12-4.5OV
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 44PLCC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 11POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
RES 0.619 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 1 OHM 1W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 40V AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
ST-6ES1N8A9K04S datasheet.pdf
CAP FILM 0.1 UF 10% 250 VDC RADI datasheet.pdf
1500UF 25V 12,5X25MM 125C 5000H datasheet.pdf