SSI Technologies Inc P51-3000-S-N-MD-4.5V
P51-3000-S-N-MD-4.5V picture photo
Mfg. Part Number
P51-3000-S-N-MD-4.5V
Brief Description
SENSOR 3000PSI 1.2-20UNF-2A 4.5V
Datasheet Download
P51-3000-S-N-MD-4.5V.pdf
Availability of P51-3000-S-N-MD-4.5V
QUANTITY
P51-3000-S-N-MD-4.5V Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-3000-S-N-MD-4.5V
Internal Part NumberEIS-P51-3000-S-N-MD-4.5V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure3000 PSI (20684.27 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Termination StyleMD, 4 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-3000-S-N-MD-4.5V
Related LinksP51-3000-S, P51-3000-S-N-MD-4.5V Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-3000-S-N-MD-4.5V Details Description
Related parts for P51-3000-S-N-MD-4.5V
CONN HEADER .100 DUAL STR 32POS datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 10.2A 17 MOHM TH datasheet.pdf
TRANS NPN 30V 1A E-LINE datasheet.pdf
FIXED IND 500UH 1.7A 361 MOHM TH datasheet.pdf
CABLE ASSY 36POS MDR-MDR PLUG 1M datasheet.pdf
IC MPU OMAP-35XX 720MHZ 515FCBGA datasheet.pdf
RES 576K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR TOGGLE datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
ENCODER MECH PC 16POS SINGLE datasheet.pdf