SSI Technologies Inc P51-3000-S-N-MD-5V
P51-3000-S-N-MD-5V picture photo
Mfg. Part Number
P51-3000-S-N-MD-5V
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
SENSOR 3000PSIS 1.2 UNF 5V MINI
Datasheet Download
P51-3000-S-N-MD-5V.pdf
Availability of P51-3000-S-N-MD-5V
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
P51-3000-S-N-MD-5V Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-3000-S-N-MD-5V
Internal Part NumberEIS-P51-3000-S-N-MD-5V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductP51 MediaSensor™ Family
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure3000 PSI (20684.27 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output1 V ~ 5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port Size-
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleMD, 4 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / CaseCylinder
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-3000-S-N-MD-5V
Related LinksP51-3000-, P51-3000-S-N-MD-5V Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-3000-S-N-MD-5V Details Description
Related parts for P51-3000-S-N-MD-5V
IC DGTL POT SNGL 128POS 8-SOIC datasheet.pdf
IC OPAMP PGA 32MHZ 10MSOP datasheet.pdf
IC AMP RFIC 3.5GHZ SOT-363 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CABLE 8POS M12 PLUG-SOCKET 3M datasheet.pdf
INDICATOR NEON GREEN PANEL MNT datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 9V 2W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES 2.32M OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
XFMR TOROIDAL 2 X 42V 650VA datasheet.pdf