SSI Technologies Inc P51-50-A-AA-P-4.5OVP-000-000
P51-50-A-AA-P-4.5OVP-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-50-A-AA-P-4.5OVP-000-000
Brief Description
SENSOR 50PSI 7/16-20UNF .5-4.5V
Datasheet Download
P51-50-A-AA-P-4.5OVP-000-000.pdf
Availability of P51-50-A-AA-P-4.5OVP-000-000
QUANTITY
P51-50-A-AA-P-4.5OVP-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-50-A-AA-P-4.5OVP-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-50-A-AA-P-4.5OVP-000-000
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure50 PSI (344.74 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±1%
Voltage - Supply5V
Port SizeMale - 7/16" (11.11mm) UNF
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StylePackard, 3 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-50-A-AA-P-4.5OVP-000-000
P51-50-A-AA-P-4.5OVP-000-000 Details Description
Related parts for P51-50-A-AA-P-4.5OVP-000-000
STRAIN RELIEF 40 POS IDC SOCKET datasheet.pdf