SSI Technologies Inc P51-50-A-J-D-4.5OVP-000-000
P51-50-A-J-D-4.5OVP-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-50-A-J-D-4.5OVP-000-000
Brief Description
SENSOR 50PSI 3/8-24UNF .5-4.5V
Datasheet Download
P51-50-A-J-D-4.5OVP-000-000.pdf
Availability of P51-50-A-J-D-4.5OVP-000-000
QUANTITY
P51-50-A-J-D-4.5OVP-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-50-A-J-D-4.5OVP-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-50-A-J-D-4.5OVP-000-000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesP51 Pressure Measurement Overview
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure50 PSI (344.74 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±1%
Voltage - Supply5V
Port SizeMale - 3/8" (9.52mm) UNF
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleDeutsch, 3 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-50-A-J-D-4.5OVP-000-000
Related LinksP51-50-A-J-D-, P51-50-A-J-D-4.5OVP-000-000 Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-50-A-J-D-4.5OVP-000-000 Details Description
Related parts for P51-50-A-J-D-4.5OVP-000-000
CAP FILM 0.68UF 5% 1.25KVDC RAD datasheet.pdf
OPTOISO 4KV DARL W/BASE 8SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO 1V 1A 8SOIC datasheet.pdf
IC SDRAM 256MBIT 133MHZ 86TSOP datasheet.pdf
DIGITAL IN/OUT MOD 4 INPUT 24VDC datasheet.pdf
RES 53.6K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 110K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 205MA 2 OHM TH datasheet.pdf
RES SMD 3.24K OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
BACKSHELL, AS 16, 2 P, 90 EXIT datasheet.pdf
Precision, Low Cost, High Speed, BiFET Op Amp IC datasheet.pdf
Virtex-E 1.8 V Extended Memory FPGA Field Programmable Gate Arrays IC datasheet.pdf