SSI Technologies Inc P51-50-A-N-I36-4.5OV
P51-50-A-N-I36-4.5OV picture photo
Mfg. Part Number
P51-50-A-N-I36-4.5OV
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
SENSOR 50PSI 1.2-20UNF-2A 4.5V
Datasheet Download
P51-50-A-N-I36-4.5OV.pdf
Availability of P51-50-A-N-I36-4.5OV
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
P51-50-A-N-I36-4.5OV Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-50-A-N-I36-4.5OV
Internal Part NumberEIS-P51-50-A-N-I36-4.5OV
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductP51 MediaSensor™ Family
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure50 PSI (344.74 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±1%
Voltage - Supply5V
Port Size-
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleCable 3'
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / CaseCylinder
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-50-A-N-I36-4.5OV
Related LinksP51-50-A-N, P51-50-A-N-I36-4.5OV Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-50-A-N-I36-4.5OV Details Description
Related parts for P51-50-A-N-I36-4.5OV
CAP FILM 2.2UF 10% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 470PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
SOCKET RELAY DIN MNT FOR 4P datasheet.pdf
ROUND SPACER #2 NYLON 17MM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 30POS SKT datasheet.pdf
BEND RELIEF 5.4MM ORANGE datasheet.pdf
DUCT CABLE SLOT PVC 2M datasheet.pdf
SAC-5P-M CABLE datasheet.pdf
CONN HOOD CPLNG BOTTOM SZD50 M32 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM R-TAB datasheet.pdf
SENSOR/ACTUATOR CABLE 3POS datasheet.pdf