SSI Technologies Inc P51-50-A-N-MD-4.5V
P51-50-A-N-MD-4.5V picture photo
Mfg. Part Number
P51-50-A-N-MD-4.5V
Brief Description
SENSOR 50PSI 1.2-20UNF-2A 4.5V
Datasheet Download
P51-50-A-N-MD-4.5V.pdf
Availability of P51-50-A-N-MD-4.5V
QUANTITY
P51-50-A-N-MD-4.5V Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-50-A-N-MD-4.5V
Internal Part NumberEIS-P51-50-A-N-MD-4.5V
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure50 PSI (344.74 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±1%
Voltage - Supply5V
Termination StyleMD, 4 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-50-A-N-MD-4.5V
Related LinksP51-50-A-, P51-50-A-N-MD-4.5V Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-50-A-N-MD-4.5V Details Description
Related parts for P51-50-A-N-MD-4.5V
CONN HEADER LOPROFILE 9POS .100 datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 2POS TIN T/H datasheet.pdf
LED COOL WHITE DIFF 5MM RND T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 10PF 25V NP0 0508 datasheet.pdf
IC VERSACLOCK SYNTHESIZER 8-SOIC datasheet.pdf
RES CHAS MNT 47 OHM 5% 1000W datasheet.pdf
CONN HEADER .100" DUAL STR 48POS datasheet.pdf
LED MT SR VERT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf