SSI Technologies Inc P51-50-A-N-P-20MA
P51-50-A-N-P-20MA picture photo
Mfg. Part Number
P51-50-A-N-P-20MA
Brief Description
SENSOR 50PSI 1.2-20 UNF-2A 20MA
Datasheet Download
P51-50-A-N-P-20MA.pdf
Availability of P51-50-A-N-P-20MA
QUANTITY
P51-50-A-N-P-20MA Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-50-A-N-P-20MA
Internal Part NumberEIS-P51-50-A-N-P-20MA
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure50 PSI (344.74 kPa)
Output TypeAnalog, Current
Output4 mA ~ 20 mA
Accuracy±1%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Termination StylePackard, 3 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-50-A-N-P-20MA
Related LinksP51-50-A, P51-50-A-N-P-20MA Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-50-A-N-P-20MA Details Description
Related parts for P51-50-A-N-P-20MA
FUSE GLASS 2.5A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V/2.6V 0.15A 10MLF datasheet.pdf
CONN RING 6AWG #1/2 TIN datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 750MA 125VAC RADIAL datasheet.pdf
IC SRAM 8KBIT 35NS 132QFP datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
RES 0.301 OHM 3W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP CXA WHITE datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X38.5MM 48VDC WIRE datasheet.pdf