SSI Technologies Inc P51-50-A-N-P-5V
P51-50-A-N-P-5V picture photo
Mfg. Part Number
P51-50-A-N-P-5V
Brief Description
SENSOR 50PSI 1.2-20 UNF-2A 5V
Datasheet Download
P51-50-A-N-P-5V.pdf
Availability of P51-50-A-N-P-5V
QUANTITY
P51-50-A-N-P-5V Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-50-A-N-P-5V
Internal Part NumberEIS-P51-50-A-N-P-5V
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure50 PSI (344.74 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output1 V ~ 5 V
Accuracy±1%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Termination StylePackard, 3 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-50-A-N-P-5V
Related LinksP51-50-, P51-50-A-N-P-5V Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-50-A-N-P-5V Details Description
Related parts for P51-50-A-N-P-5V
DIODE ZENER 3.3V 500MW SOD123 datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL R/A 72POS datasheet.pdf
RES SMD 33.2K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 220A TO-263-7 datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 500MA 250VAC AXIAL datasheet.pdf
TEST PROBE SET FUNCTION GENERATR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
CAP ARRAY 0.022UF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
RES 2K OHM 0.6W 0.005% RADIAL datasheet.pdf
SOLDERSLEEVE datasheet.pdf
FUSE 7.2KV 40AMP 2" DIN datasheet.pdf