SSI Technologies Inc P51-50-A-O-M12-20MA-000-000
P51-50-A-O-M12-20MA-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-50-A-O-M12-20MA-000-000
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
SENSOR 50PSI 7/16-20 UNF 2B 20MA
Datasheet Download
P51-50-A-O-M12-20MA-000-000.pdf
Availability of P51-50-A-O-M12-20MA-000-000
QUANTITY
P51-50-A-O-M12-20MA-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-50-A-O-M12-20MA-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-50-A-O-M12-20MA-000-000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesP51 Pressure Measurement Overview
Featured ProductP51 MediaSensor™ Family
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure50 PSI (344.74 kPa)
Output TypeAnalog, Current
Output4 mA ~ 20 mA
Accuracy±1%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port SizeFemale - 7/16" (11.11mm) UNF
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleM12, 4 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / CaseCylinder
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-50-A-O-M12-20MA-000-000
Related LinksP51-50-A-O-M1, P51-50-A-O-M12-20MA-000-000 Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-50-A-O-M12-20MA-000-000 Details Description
Related parts for P51-50-A-O-M12-20MA-000-000
JUMPER-H9991TR/1852SL/X 2" datasheet.pdf
TOOL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 220PF 16V X7R 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 4 POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 25W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 55POS SKT datasheet.pdf
CABLE ASSEM WFL-WFL 100MM ULTRA datasheet.pdf
VARISTOR 420V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf