SSI Technologies Inc P51-50-G-N-D-4.5V
P51-50-G-N-D-4.5V picture photo
Mfg. Part Number
P51-50-G-N-D-4.5V
Brief Description
SENSOR 50PSI 1.2-20UNF-2A 4.5V
Datasheet Download
P51-50-G-N-D-4.5V.pdf
Availability of P51-50-G-N-D-4.5V
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
P51-50-G-N-D-4.5V Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-50-G-N-D-4.5V
Internal Part NumberEIS-P51-50-G-N-D-4.5V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
Pressure TypeVented Gauge
Operating Pressure50 PSI (344.74 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±1%
Voltage - Supply5V
Port Size-
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleDeutsch, 3 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-50-G-N-D-4.5V
Related LinksP51-50-G, P51-50-G-N-D-4.5V Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-50-G-N-D-4.5V Details Description
Related parts for P51-50-G-N-D-4.5V
DIODE GEN PURP 600V 5A TO220AC datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 2 COIL 56.25UH T/H datasheet.pdf
IC A/DCONV SAMPLNG W/SHTDN 24DIP datasheet.pdf
DIP CABLE - HDP40S/AE40M/HDP40S datasheet.pdf
CONN PINS TAPER 24-20AWG GOLD datasheet.pdf
SENSOR VOLTAGE .2-12V AC/DC-INPT datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 9POS R/A 3.81MM datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 18POS VERT 5MM datasheet.pdf