SSI Technologies Inc P51-50-G-N-I12-4.5V
P51-50-G-N-I12-4.5V picture photo
Mfg. Part Number
P51-50-G-N-I12-4.5V
Brief Description
SENSOR 50PSI 1.2-20UNF-2A 4.5V
Datasheet Download
P51-50-G-N-I12-4.5V.pdf
Availability of P51-50-G-N-I12-4.5V
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
P51-50-G-N-I12-4.5V Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-50-G-N-I12-4.5V
Internal Part NumberEIS-P51-50-G-N-I12-4.5V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
Pressure TypeVented Gauge
Operating Pressure50 PSI (344.74 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±1%
Voltage - Supply5V
Port Size-
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleCable 1'
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-50-G-N-I12-4.5V
Related LinksP51-50-G-, P51-50-G-N-I12-4.5V Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-50-G-N-I12-4.5V Details Description
Related parts for P51-50-G-N-I12-4.5V
CONN EDGECARD 120POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 25V 20% RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 30POS .050" STR PCB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
CAP FILM 0.5UF 2KVDC AXIAL CAN datasheet.pdf
CABLE SGL-END STR PLUG 5POS 6' datasheet.pdf
RES SMD 10 OHM 5% 2W 4525 datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 44POS datasheet.pdf
CAP CER 220PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf