SSI Technologies Inc P51-50-G-P-D-4.5OVP-000-000
P51-50-G-P-D-4.5OVP-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-50-G-P-D-4.5OVP-000-000
Brief Description
SENSOR 50PSI M20-1.5 6G .5-4.5V
Datasheet Download
P51-50-G-P-D-4.5OVP-000-000.pdf
Availability of P51-50-G-P-D-4.5OVP-000-000
QUANTITY
P51-50-G-P-D-4.5OVP-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-50-G-P-D-4.5OVP-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-50-G-P-D-4.5OVP-000-000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesP51 Pressure Measurement Overview
Pressure TypeVented Gauge
Operating Pressure50 PSI (344.74 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±1%
Voltage - Supply5V
Port SizeMale - M20 x 1.5
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleDeutsch, 3 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-50-G-P-D-4.5OVP-000-000
Related LinksP51-50-G-P-D-, P51-50-G-P-D-4.5OVP-000-000 Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-50-G-P-D-4.5OVP-000-000 Details Description
Related parts for P51-50-G-P-D-4.5OVP-000-000
IC FPGA 113 I/O 144TQFP datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL STR 12POS datasheet.pdf
CORD SWITZ ROJ H03VVH2-F 2.5M datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 25V 10% 1611 datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONN PLUG 128POS STRGHT W/SCKT datasheet.pdf
SCS FOAM 100 X 200 X 1500MM LONG datasheet.pdf