SSI Technologies Inc P51-50-G-P-D-4.5OVP-000-000
P51-50-G-P-D-4.5OVP-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-50-G-P-D-4.5OVP-000-000
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
SENSOR 50PSI M20-1.5 6G .5-4.5V
Datasheet Download
P51-50-G-P-D-4.5OVP-000-000.pdf
Availability of P51-50-G-P-D-4.5OVP-000-000
QUANTITY
P51-50-G-P-D-4.5OVP-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-50-G-P-D-4.5OVP-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-50-G-P-D-4.5OVP-000-000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesP51 Pressure Measurement Overview
Featured ProductP51 MediaSensor™ Family
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeVented Gauge
Operating Pressure50 PSI (344.74 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±1%
Voltage - Supply5V
Port SizeMale - M20 x 1.5
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleDeutsch, 3 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / CaseCylinder
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-50-G-P-D-4.5OVP-000-000
Related LinksP51-50-G-P-D-, P51-50-G-P-D-4.5OVP-000-000 Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-50-G-P-D-4.5OVP-000-000 Details Description
Related parts for P51-50-G-P-D-4.5OVP-000-000
LED BLUE CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC COUNTER BINARY 8BIT 16SOIC datasheet.pdf
IC AMP QUAD BRIDGE FLEXIWATT25 datasheet.pdf
RES 3.36K OHM 1/8W .25% AXIAL datasheet.pdf
RES 3.09K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN DIN SOCKET 32POS VERT GOLD datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON datasheet.pdf
FIXED IND 180NH 585MA 130 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf