SSI Technologies Inc P51-50-G-P-MD-4.5OVP-000-000
P51-50-G-P-MD-4.5OVP-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-50-G-P-MD-4.5OVP-000-000
Brief Description
SENSOR 50PSI M20-1.5 6G .5-4.5V
Datasheet Download
P51-50-G-P-MD-4.5OVP-000-000.pdf
Availability of P51-50-G-P-MD-4.5OVP-000-000
QUANTITY
P51-50-G-P-MD-4.5OVP-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-50-G-P-MD-4.5OVP-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-50-G-P-MD-4.5OVP-000-000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesP51 Pressure Measurement Overview
Pressure TypeVented Gauge
Operating Pressure50 PSI (344.74 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±1%
Voltage - Supply5V
Port SizeMale - M20 x 1.5
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleMD, 4 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-50-G-P-MD-4.5OVP-000-000
P51-50-G-P-MD-4.5OVP-000-000 Details Description
Related parts for P51-50-G-P-MD-4.5OVP-000-000
TRANS PREBIAS NPN 250MW SOT883 datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST 6BIT 16SOIC datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 32KB FLASH 44QFN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONN TERM BLK FEED THRU G/Y 7MM datasheet.pdf
RES 38.3 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 220V RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 10% 35V AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.8V 200MW UMD2 datasheet.pdf