SSI Technologies Inc P51-50-G-T-I12-4.5OVP-000-000
P51-50-G-T-I12-4.5OVP-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-50-G-T-I12-4.5OVP-000-000
Brief Description
SENSOR 50PSI 7/16-20-2B .5-4.5V
Datasheet Download
P51-50-G-T-I12-4.5OVP-000-000.pdf
Availability of P51-50-G-T-I12-4.5OVP-000-000
QUANTITY
P51-50-G-T-I12-4.5OVP-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-50-G-T-I12-4.5OVP-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-50-G-T-I12-4.5OVP-000-000
Pressure TypeVented Gauge
Operating Pressure50 PSI (344.74 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±1%
Voltage - Supply5V
Port SizeFemale - 7/16" (11.11mm) UNF
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleCable 1'
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-50-G-T-I12-4.5OVP-000-000
P51-50-G-T-I12-4.5OVP-000-000 Details Description
Related parts for P51-50-G-T-I12-4.5OVP-000-000
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 20SSOP datasheet.pdf
TVS DIODE 5.8VWM 11.03VC DO204AC datasheet.pdf
CAP FILM 0.13UF 3% 400VDC RADIAL datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 40V SOT323 datasheet.pdf
CAP CER 56PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 7/16-20UNF 1-5V datasheet.pdf
FIXED IND 220NH 400MA 1 OHM SMD datasheet.pdf
IC LED Driver AC DC Offline Switcher Triac Dimming Lighting 14-SOICN datasheet.pdf
CAP CER 200PF 100V 5% BP 0805 datasheet.pdf
KIT DEV FOR 3359-EX-227-RC-X datasheet.pdf
FIXED IND 100NH 440MA 260 MOHM datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM 2.5V datasheet.pdf