SSI Technologies Inc P51-50-G-T-I36-4.5OVP-000-000
P51-50-G-T-I36-4.5OVP-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-50-G-T-I36-4.5OVP-000-000
Brief Description
SENSOR 50PSI 7/16-20-2B .5-4.5V
Datasheet Download
P51-50-G-T-I36-4.5OVP-000-000.pdf
Availability of P51-50-G-T-I36-4.5OVP-000-000
QUANTITY
P51-50-G-T-I36-4.5OVP-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-50-G-T-I36-4.5OVP-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-50-G-T-I36-4.5OVP-000-000
Pressure TypeVented Gauge
Operating Pressure50 PSI (344.74 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±1%
Voltage - Supply5V
Port SizeFemale - 7/16" (11.11mm) UNF
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleCable 3'
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-50-G-T-I36-4.5OVP-000-000
P51-50-G-T-I36-4.5OVP-000-000 Details Description
Related parts for P51-50-G-T-I36-4.5OVP-000-000
IC MULTIPLEXER 16-IN 24-CERPACK datasheet.pdf
IC ADC 16BIT DELTA SIG 6-DFN datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10V 20% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 36.5 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
CONN RCPT 2.0MM DUAL WHITE 4POS datasheet.pdf
LED PANEL NEON DATALITE S-7 CLR datasheet.pdf
RES 5K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 50UF 10% 25V AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 20% 6V AXIAL datasheet.pdf