SSI Technologies Inc P51-50-G-Z-M12-5V-000-000
P51-50-G-Z-M12-5V-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-50-G-Z-M12-5V-000-000
Brief Description
SENSOR 50PSI 1/4-18NPT 1-5V
Datasheet Download
P51-50-G-Z-M12-5V-000-000.pdf
Availability of P51-50-G-Z-M12-5V-000-000
QUANTITY
P51-50-G-Z-M12-5V-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-50-G-Z-M12-5V-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-50-G-Z-M12-5V-000-000
Pressure TypeVented Gauge
Operating Pressure50 PSI (344.74 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output1 V ~ 5 V
Accuracy±1%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port SizeMale - 1/4" (6.35mm) NPT
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleM12, 4 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-50-G-Z-M12-5V-000-000
Related LinksP51-50-G-Z-M, P51-50-G-Z-M12-5V-000-000 Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-50-G-Z-M12-5V-000-000 Details Description
Related parts for P51-50-G-Z-M12-5V-000-000
FIXED IND 6.8UH 3.4A 30 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZ3 M20 datasheet.pdf
MEMORY CARD COMPACTFLASH 256MB datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 3.75KV TRANS 4-SSOP datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 0.15A SC70-5 datasheet.pdf
CAP CER 2.4PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
RES SMD 12 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf