SSI Technologies Inc P51-50-S-N-D-4.5OV
P51-50-S-N-D-4.5OV picture photo
Mfg. Part Number
P51-50-S-N-D-4.5OV
Brief Description
SENSOR 50PSI 1.2-20 UNF-2A 4.5V
Datasheet Download
P51-50-S-N-D-4.5OV.pdf
Availability of P51-50-S-N-D-4.5OV
QUANTITY
P51-50-S-N-D-4.5OV Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-50-S-N-D-4.5OV
Internal Part NumberEIS-P51-50-S-N-D-4.5OV
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure50 PSI (344.74 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±1%
Voltage - Supply5V
Termination StyleDeutsch, 3 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-50-S-N-D-4.5OV
Related LinksP51-50-S-, P51-50-S-N-D-4.5OV Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-50-S-N-D-4.5OV Details Description
Related parts for P51-50-S-N-D-4.5OV
CHASSIS ALUM NATURAL 8"L X 16"W datasheet.pdf
IC CTRLR/DVR CMOS PROGRAM 68PLCC datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN HEADER 0.100 30 POS datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 35V X5R 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100" datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 48LQFP datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR datasheet.pdf
DISC INSULATION CRIMP ADJMNT datasheet.pdf
IC SWITCH DPX3T 10-2700MHZ 18QFN datasheet.pdf
CONN CIRCULAR SKT 12 POS SMD datasheet.pdf