SSI Technologies Inc P51-50-S-N-I36-4.5OV
P51-50-S-N-I36-4.5OV picture photo
Mfg. Part Number
P51-50-S-N-I36-4.5OV
Brief Description
SENSOR 50PSI 1.2-20 UNF-2A 4.5V
Datasheet Download
P51-50-S-N-I36-4.5OV.pdf
Availability of P51-50-S-N-I36-4.5OV
QUANTITY
P51-50-S-N-I36-4.5OV Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-50-S-N-I36-4.5OV
Internal Part NumberEIS-P51-50-S-N-I36-4.5OV
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure50 PSI (344.74 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±1%
Voltage - Supply5V
Termination StyleCable 3'
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-50-S-N-I36-4.5OV
Related LinksP51-50-S-N, P51-50-S-N-I36-4.5OV Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-50-S-N-I36-4.5OV Details Description
Related parts for P51-50-S-N-I36-4.5OV
CONN EDGECARD 34POS .100 EXTEND datasheet.pdf
BP PIERCE BLOCK LF datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 125MW SSMINI3 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR AD5694R datasheet.pdf
MANUAL RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 2POS SLD CUP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156" datasheet.pdf
MULTI-TECH WALL SWITCH SENSOR datasheet.pdf
CAP CER 360PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf