SSI Technologies Inc P51-50-S-N-M12-4.5OV
P51-50-S-N-M12-4.5OV picture photo
Mfg. Part Number
P51-50-S-N-M12-4.5OV
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
SENSOR 50PSI 1.2-20 UNF-2A 4.5V
Datasheet Download
P51-50-S-N-M12-4.5OV.pdf
Availability of P51-50-S-N-M12-4.5OV
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
P51-50-S-N-M12-4.5OV Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-50-S-N-M12-4.5OV
Internal Part NumberEIS-P51-50-S-N-M12-4.5OV
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductP51 MediaSensor™ Family
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure50 PSI (344.74 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±1%
Voltage - Supply5V
Port Size-
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleM12, 4 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / CaseCylinder
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-50-S-N-M12-4.5OV
Related LinksP51-50-S-N, P51-50-S-N-M12-4.5OV Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-50-S-N-M12-4.5OV Details Description
Related parts for P51-50-S-N-M12-4.5OV
CONN HOOD FOR UHF PANEL RCPT datasheet.pdf
IC FLASH 64MBIT 120NS 56TSOP datasheet.pdf
VARISTOR 42.3V 80A 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 22POS VERT 5MM datasheet.pdf
KIT 256MB DDR 8MB NOR 64MB NAND datasheet.pdf
LED YELLOW CLEAR 2423 SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS PANEL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE PIN datasheet.pdf