SSI Technologies Inc P51-50-S-N-MD-20MA
P51-50-S-N-MD-20MA picture photo
Mfg. Part Number
P51-50-S-N-MD-20MA
Brief Description
SENSOR 50PSIS 1.2 UNF 4-20 MA
Datasheet Download
P51-50-S-N-MD-20MA.pdf
Availability of P51-50-S-N-MD-20MA
QUANTITY
P51-50-S-N-MD-20MA Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-50-S-N-MD-20MA
Internal Part NumberEIS-P51-50-S-N-MD-20MA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure50 PSI (344.74 kPa)
Output TypeAnalog, Current
Output4 mA ~ 20 mA
Accuracy±1%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Termination StyleMD, 4 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-50-S-N-MD-20MA
Related LinksP51-50-S-, P51-50-S-N-MD-20MA Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-50-S-N-MD-20MA Details Description
Related parts for P51-50-S-N-MD-20MA
IC PWM PROG SGL 5BIT DAC 14DIP datasheet.pdf
IC RDS FILTER 57KHZ SO-14 datasheet.pdf
CABLE 24AWG BLUE datasheet.pdf
FIXED IND 6.8NH 900MA 45 MOHM datasheet.pdf
Crystal 10.0000MHz 30ppm 18pF 60 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 4.42K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.75 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN FFC FPC TOP 24POS 1MM R/A datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CRYSTAL 27.120 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf