SSI Technologies Inc P51-50-S-N-MD-4.5OV
P51-50-S-N-MD-4.5OV picture photo
Mfg. Part Number
P51-50-S-N-MD-4.5OV
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
SENSOR 50PSI 1.2-20 UNF-2A 4.5V
Datasheet Download
P51-50-S-N-MD-4.5OV.pdf
Availability of P51-50-S-N-MD-4.5OV
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
P51-50-S-N-MD-4.5OV Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-50-S-N-MD-4.5OV
Internal Part NumberEIS-P51-50-S-N-MD-4.5OV
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductP51 MediaSensor™ Family
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure50 PSI (344.74 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±1%
Voltage - Supply5V
Port Size-
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleMD, 4 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / CaseCylinder
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-50-S-N-MD-4.5OV
Related LinksP51-50-S-, P51-50-S-N-MD-4.5OV Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-50-S-N-MD-4.5OV Details Description
Related parts for P51-50-S-N-MD-4.5OV
CONN HEADER .100 DUAL STR 48POS datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 22POS datasheet.pdf
CONN CARDEDGE 6PS 26AWG .156 TIN datasheet.pdf
CONN PLUG 100POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 8POS STR 5.08MM datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 12POS R/A 10.16MM datasheet.pdf
RES SMD 316K OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS R/A .100 GOLD datasheet.pdf
RES 1.96K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 243 OHM 1% 5W datasheet.pdf