SSI Technologies Inc P51-50-S-N-MD-4.5V
P51-50-S-N-MD-4.5V picture photo
Mfg. Part Number
P51-50-S-N-MD-4.5V
Brief Description
SENSOR 50PSI 1.2-20 UNF-2A 4.5V
Datasheet Download
P51-50-S-N-MD-4.5V.pdf
Availability of P51-50-S-N-MD-4.5V
QUANTITY
P51-50-S-N-MD-4.5V Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-50-S-N-MD-4.5V
Internal Part NumberEIS-P51-50-S-N-MD-4.5V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure50 PSI (344.74 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±1%
Voltage - Supply5V
Termination StyleMD, 4 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-50-S-N-MD-4.5V
Related LinksP51-50-S-, P51-50-S-N-MD-4.5V Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-50-S-N-MD-4.5V Details Description
Related parts for P51-50-S-N-MD-4.5V
TRIMMER 100K OHM 0.1W SMD datasheet.pdf
IC I/O EXPANDER I2C 8B 16TSSOP datasheet.pdf
CONN SEMI-COVER 25POS FOR XG5M datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 50V datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 40W datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 80LQFP datasheet.pdf
ANVIL datasheet.pdf
8318-1 CONDUCTOR PUNCH datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 12POS PIN datasheet.pdf
DIODE GEN PURP REV 800V 85A DO5 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 1.5V 100W datasheet.pdf