SSI Technologies Inc P51-500-A-AD-I12-20MA-000-000
P51-500-A-AD-I12-20MA-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-500-A-AD-I12-20MA-000-000
Brief Description
SENSOR 500PSI 7/16-20 UNF 4-20MA
Datasheet Download
P51-500-A-AD-I12-20MA-000-000.pdf
Availability of P51-500-A-AD-I12-20MA-000-000
QUANTITY
P51-500-A-AD-I12-20MA-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-500-A-AD-I12-20MA-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-500-A-AD-I12-20MA-000-000
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure500 PSI (3447.38 kPa)
Output TypeAnalog, Current
Output4 mA ~ 20 mA
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port SizeMale - 7/16" (11.11mm) UNF
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleCable 1'
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-500-A-AD-I12-20MA-000-000
P51-500-A-AD-I12-20MA-000-000 Details Description
Related parts for P51-500-A-AD-I12-20MA-000-000
CONN EDGE DUAL 1MM DIP 10 POS datasheet.pdf
TRIMMER 50 OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 1.2KV 5A TO220-2 datasheet.pdf
RES SMD 1.3K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 82 OHM 1206 datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 25V NP0 1812 datasheet.pdf
RES 41.2K OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 120V datasheet.pdf