SSI Technologies Inc P51-500-A-M-MD-5V-000-000
P51-500-A-M-MD-5V-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-500-A-M-MD-5V-000-000
Brief Description
SENSOR 500PSI M10-1.0 6G 1-5V
Datasheet Download
P51-500-A-M-MD-5V-000-000.pdf
Availability of P51-500-A-M-MD-5V-000-000
QUANTITY
P51-500-A-M-MD-5V-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-500-A-M-MD-5V-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-500-A-M-MD-5V-000-000
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure500 PSI (3447.38 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output1 V ~ 5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port SizeMale - M10 x 1.0
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleMD, 4 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-500-A-M-MD-5V-000-000
Related LinksP51-500-A-M-, P51-500-A-M-MD-5V-000-000 Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-500-A-M-MD-5V-000-000 Details Description
Related parts for P51-500-A-M-MD-5V-000-000
CAP ALUM 4700UF 20% 63V SNAP datasheet.pdf
SWITCH COAX LATCH SPDT 18GHZ 24V datasheet.pdf
FIXED IND 780NH 15A 2.6 MOHM SMD datasheet.pdf
RES NETWORK 8 RES 4.7K OHM 6SIP datasheet.pdf
RES 167 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 75K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 5POS PIN datasheet.pdf
RES ARRAY 10 RES 150 OHM 20SOIC datasheet.pdf
SAFETY LITE CURTAIN HAND 724MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf
SACC-CI-M12MS-17CON-SH TOR 32 datasheet.pdf
RES SMD 0.004 OHM 1% 7W 2818 datasheet.pdf