SSI Technologies Inc P51-500-A-N-D-4.5OV
P51-500-A-N-D-4.5OV picture photo
Mfg. Part Number
P51-500-A-N-D-4.5OV
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
SENSOR 500PSI 1.2-20UNF-2A 4.5V
Datasheet Download
P51-500-A-N-D-4.5OV.pdf
Availability of P51-500-A-N-D-4.5OV
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
P51-500-A-N-D-4.5OV Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-500-A-N-D-4.5OV
Internal Part NumberEIS-P51-500-A-N-D-4.5OV
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductP51 MediaSensor™ Family
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure500 PSI (3447.38 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port Size-
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleDeutsch, 3 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / CaseCylinder
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-500-A-N-D-4.5OV
Related LinksP51-500-A, P51-500-A-N-D-4.5OV Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-500-A-N-D-4.5OV Details Description
Related parts for P51-500-A-N-D-4.5OV
SSR OCMOS FET 250MA 1CH NO 4-SOP datasheet.pdf
70235-115 METRAL HDR 4RX8M STR P datasheet.pdf
CONN HSG INLINE MNT PLUG 4POS datasheet.pdf
OSC MEMS 16.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
DCDC CONVERTER +/-15VOUT 1W datasheet.pdf
BOARD BREAKOUT FOR ADXL343Z datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.3V 1W DO204AL datasheet.pdf
Crystal 30.4000MHz 30ppm 12pF 60 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
OSC SO 66.6667MHZ LVTTL SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.0015 UF 10% 300 VAC R datasheet.pdf