SSI Technologies Inc P51-500-A-N-D-5V
P51-500-A-N-D-5V picture photo
Mfg. Part Number
P51-500-A-N-D-5V
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
SENSOR 500PSI 1.2-20 UNF-2A 1-5V
Datasheet Download
P51-500-A-N-D-5V.pdf
Availability of P51-500-A-N-D-5V
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
P51-500-A-N-D-5V Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-500-A-N-D-5V
Internal Part NumberEIS-P51-500-A-N-D-5V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductP51 MediaSensor™ Family
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure500 PSI (3447.38 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output1 V ~ 5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port Size-
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleDeutsch, 3 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / CaseCylinder
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-500-A-N-D-5V
Related LinksP51-500-, P51-500-A-N-D-5V Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-500-A-N-D-5V Details Description
Related parts for P51-500-A-N-D-5V
SSR OCMOS FET 250MA NO 4-SOP TR datasheet.pdf
IC TRIPLE INVERTER GATE 8-DSBGA datasheet.pdf
IC RECEIVER FIBER OPTIC 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 620 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20SO datasheet.pdf
RES SMD 8.87 OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 10POS STR 3.5MM datasheet.pdf