SSI Technologies Inc P51-500-A-N-P-20MA
P51-500-A-N-P-20MA picture photo
Mfg. Part Number
P51-500-A-N-P-20MA
Brief Description
SENSOR 500PSI 1.2-20 UNF-2A 20MA
Datasheet Download
P51-500-A-N-P-20MA.pdf
Availability of P51-500-A-N-P-20MA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
P51-500-A-N-P-20MA Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-500-A-N-P-20MA
Internal Part NumberEIS-P51-500-A-N-P-20MA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure500 PSI (3447.38 kPa)
Output TypeAnalog, Current
Output4 mA ~ 20 mA
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port Size-
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StylePackard, 3 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-500-A-N-P-20MA
Related LinksP51-500-A, P51-500-A-N-P-20MA Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-500-A-N-P-20MA Details Description
Related parts for P51-500-A-N-P-20MA
RES SMD 12.7K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 150K OHM 1/4W 2% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 3POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 66POS WALLMNT PINS datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-36VIN 05VOUT datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 110MA 520 MOHM datasheet.pdf
Crystal 9.8304MHz 30ppm 20pF 60 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
IC MOSFET DRVR 4A DUAL 8TDFN datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
TAPE 5906 VHB FOAM 5" X 72YD datasheet.pdf