SSI Technologies Inc P51-500-S-AD-I12-4.5OVP-000-000
P51-500-S-AD-I12-4.5OVP-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-500-S-AD-I12-4.5OVP-000-000
Brief Description
SENSOR 500PSI 7/16-20 UNF 4.5V
Datasheet Download
P51-500-S-AD-I12-4.5OVP-000-000.pdf
Availability of P51-500-S-AD-I12-4.5OVP-000-000
QUANTITY
P51-500-S-AD-I12-4.5OVP-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-500-S-AD-I12-4.5OVP-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-500-S-AD-I12-4.5OVP-000-000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesP51 Pressure Measurement Overview
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure500 PSI (3447.38 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port SizeMale - 7/16" (11.11mm) UNF
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleCable 1'
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-500-S-AD-I12-4.5OVP-000-000
P51-500-S-AD-I12-4.5OVP-000-000 Details Description
Related parts for P51-500-S-AD-I12-4.5OVP-000-000
IC RCVR DUAL RS232 5V 18-DIP datasheet.pdf
RES SMD 3.48K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
RES 6.19K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM R-TAB datasheet.pdf
IGBT 900V 20A 125W C3 TO-263AA datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf