SSI Technologies Inc P51-500-S-E-P-20MA-000-000
P51-500-S-E-P-20MA-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-500-S-E-P-20MA-000-000
Brief Description
SENSOR 500PSIS 3/8 UNF 4-20 MA
Datasheet Download
P51-500-S-E-P-20MA-000-000.pdf
Availability of P51-500-S-E-P-20MA-000-000
QUANTITY
P51-500-S-E-P-20MA-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-500-S-E-P-20MA-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-500-S-E-P-20MA-000-000
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure500 PSI (3447.38 kPa)
Output TypeAnalog, Current
Output4 mA ~ 20 mA
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port SizeMale - 3/8" (9.52mm) UNF
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StylePackard, 3 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-500-S-E-P-20MA-000-000
Related LinksP51-500-S-E-P, P51-500-S-E-P-20MA-000-000 Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-500-S-E-P-20MA-000-000 Details Description
Related parts for P51-500-S-E-P-20MA-000-000
CABLE FLAT FLEX 12POS 1MM 12" datasheet.pdf
IC OTP 1MBIT 120NS 44PLCC datasheet.pdf
POT 15 OHM 25W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf
CONN HSG INLINE MNT RCPT 6POS datasheet.pdf
CONN RCPT 24 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
HEATSHRINK FP301 1/8-6" ASSORTED datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 330MA 1.404 OHM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
NFC STAMP FLEX ANTENNA 32X25MM datasheet.pdf
IGBT 3600V 92A ISOPLUS I5PAK datasheet.pdf