SSI Technologies Inc P51-500-S-F-MD-4.5OVP-000-000
P51-500-S-F-MD-4.5OVP-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-500-S-F-MD-4.5OVP-000-000
Brief Description
SENSOR 500PSI 1/4-18NPT .5-4.5V
Datasheet Download
P51-500-S-F-MD-4.5OVP-000-000.pdf
Availability of P51-500-S-F-MD-4.5OVP-000-000
QUANTITY
P51-500-S-F-MD-4.5OVP-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-500-S-F-MD-4.5OVP-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-500-S-F-MD-4.5OVP-000-000
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure500 PSI (3447.38 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port SizeMale - 1/4" (6.35mm) NPT
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleMD, 4 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-500-S-F-MD-4.5OVP-000-000
P51-500-S-F-MD-4.5OVP-000-000 Details Description
Related parts for P51-500-S-F-MD-4.5OVP-000-000
DEKAFIX GW 6 MARKED 43 50/CD datasheet.pdf
CONN HEADER 35POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
RES ARRAY 15 RES 68K OHM 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 3.09M OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CAP TANT 0.33UF 35V 10% 1206 datasheet.pdf
THYRISTOR 200V 150A SMA datasheet.pdf
HANDLE BLADE HOLDING 2.2" datasheet.pdf
CONN CRIMP INSERT 7POS datasheet.pdf
ROUND SPACER #8 POLYSTYRENE 25MM datasheet.pdf
CONT REMOV TOOL datasheet.pdf
CAP FILM 0.068UF 10% 3KV RADIAL datasheet.pdf