SSI Technologies Inc P51-500-S-G-D-4.5V-000-000
P51-500-S-G-D-4.5V-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-500-S-G-D-4.5V-000-000
Brief Description
SENSOR 500PSI 1/8-27NPT .5-4.5V
Datasheet Download
P51-500-S-G-D-4.5V-000-000.pdf
Availability of P51-500-S-G-D-4.5V-000-000
QUANTITY
P51-500-S-G-D-4.5V-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-500-S-G-D-4.5V-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-500-S-G-D-4.5V-000-000
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure500 PSI (3447.38 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port SizeMale - 1/8" (3.18mm) NPT
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleDeutsch, 3 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-500-S-G-D-4.5V-000-000
Related LinksP51-500-S-G-D, P51-500-S-G-D-4.5V-000-000 Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-500-S-G-D-4.5V-000-000 Details Description
Related parts for P51-500-S-G-D-4.5V-000-000
CONN BASE SIDE ENTRY SZ10 PG29 datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST 32BIT 96LFBGA datasheet.pdf
CONN FFC FPC TOP 14POS 1MM R/A datasheet.pdf
SHEETING REFLECTIVE 1/2" X 5YD datasheet.pdf
CAP CER 220PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 20.5K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
FUSE GLASS 4A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
MOSFET N CH 40V 100A PQFN 5X6 datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 35A 116W datasheet.pdf
HD 38999 9C 9#23 PIN RECP datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 70MA 8DSO datasheet.pdf