SSI Technologies Inc P51-500-S-L-I12-4.5OVP-000-000
P51-500-S-L-I12-4.5OVP-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-500-S-L-I12-4.5OVP-000-000
Brief Description
SENSOR 500PSI M10-1.25 6H 4.5V
Datasheet Download
P51-500-S-L-I12-4.5OVP-000-000.pdf
Availability of P51-500-S-L-I12-4.5OVP-000-000
QUANTITY
P51-500-S-L-I12-4.5OVP-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-500-S-L-I12-4.5OVP-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-500-S-L-I12-4.5OVP-000-000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesP51 Pressure Measurement Overview
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure500 PSI (3447.38 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port SizeFemale - M10 x 1.25
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleCable 1'
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-500-S-L-I12-4.5OVP-000-000
P51-500-S-L-I12-4.5OVP-000-000 Details Description
Related parts for P51-500-S-L-I12-4.5OVP-000-000
CONN HEADER .100 2ROW R/A 20POS datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES 560 OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
DISPLAY RACK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
4.25G DWDM TOSA 80KM FINISAR datasheet.pdf
HDM/FA/HB EMPO160TABLOCK180O LM datasheet.pdf
CAP FILM 1600VDC 0.033UF RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.75UF 5% 1250VDC AXIAL datasheet.pdf