SSI Technologies Inc P51-500-S-N-D-4.5V
P51-500-S-N-D-4.5V picture photo
Mfg. Part Number
P51-500-S-N-D-4.5V
Brief Description
SENSOR 500PSI 1.2-20 UNF-2A 4.5V
Datasheet Download
P51-500-S-N-D-4.5V.pdf
Availability of P51-500-S-N-D-4.5V
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
P51-500-S-N-D-4.5V Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-500-S-N-D-4.5V
Internal Part NumberEIS-P51-500-S-N-D-4.5V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure500 PSI (3447.38 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port Size-
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleDeutsch, 3 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-500-S-N-D-4.5V
Related LinksP51-500-S, P51-500-S-N-D-4.5V Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-500-S-N-D-4.5V Details Description
Related parts for P51-500-S-N-D-4.5V
CONN EDGE DUAL .100 DIP 12POS datasheet.pdf
CONN PC PIN CIRC .017DIA TINLEAD datasheet.pdf
CAP CER 180PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
GRF4 APPLIANCE INLET FLTR 3A M5 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W datasheet.pdf
KRIMPING DIE (ACP-AA-595-I2) datasheet.pdf
37 SIL HORIZ PIN HDR datasheet.pdf
CONN RECEPT 50POS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 55POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf